מה הם הפרמטרים לקביעת פרמיית ביטוח החובה


ביטוח חובה הינו ביטוח שכל אדם המחזיק בכלי רכב ממונע חייב לעשות. ביטוח זה מיועד לפגיעה באנשים בלבד במקרה של תאונה או גרימת נזק, הנהג, נוסעי הרכב, הולכי רגל וכדומה. נסיעה ללא ביטוח חובה הינה עבירה על החוק. לחברות הביטוח ישנם כמה קריטריונים לקביעת פרמיית הביטוח וישנם תעריפים שונים במקרים מסוימים.

פרמטרים בסיסיים

הקריטריון הבסיסי, בעבר נהגו להתבסס עליו בלבד הוא סוג הרכב ונפח המנוע שלו, ישנם רכבים יקרים יותר, ולכן הפרמייה של ביטוח רכב חובה אותה יצטרכו לשלם הינה גבוהה יותר ולהיפך. בעלי נפח מנוע קטן לדוגמא, יצטרכו לשלם יותר כחלק מהקריטריונים לקביעת הפרמייה. בנוסף, החל משנות ה-90 חברות הביטוח החלו לקחת בחשבון את נושא התביעות ולכן נושא זה הפך למשמעותי בקביעת התעריפים לתשלום. מטרת חברת הביטוח הינה לבדוק מהי רמת הסיכון שמהווה הנהג, כמו שלילת רישיון בעבר, תביעות כנגדו, מעורבות בתאונות וכדומה, ועל בסיס זה לקבוע את המחיר.

פרמטרים הקשורים לנהג

מלבד נפח המנוע וסוג הרכב, הנהג נבדק בעבירות ובמצבים הקשורים לנהיגה בעבר. במידה והיו נגד הנהג תביעות קודמות, מחיר ביטוח רכב חובה יכול לעלות. בנוסף, נבדקות עבירות נהיגה שונות של הנהג, שלילות רישיון ובהתאם לכך, ניתן להעריך את רמת סיכון הנהג לחברת הביטוח והסכום ייקבע בהתאם. גיל הנהג הינו קריטריון חשוב בקביעת הפרמייה, נהגים צעירים ונהגים חדשים פחות מנוסים ולכן מהווים מבחינת חברת הביטוח רמת סיכון מסוימת, ולכן התעריף לביטוח החובה יכול לעלות. נהג וותיק, ללא עבירות קודמות מהווה את רמת הסיכון הנמוכה ביותר וכך גם תיקבע פרמיית הביטוח שלו. מין הנהג הוא קריטריון נוסף, נשים משלמות פחות בביטוח החובה לרכב.

פרמטרים הקשורים ברכב

שלילה בעבר של רישיון הרכב יכולה להוות בעיה ולהגביל את הביטוח כיוון שזה מעיד כי הרכב אינו תקין. כמו כן, היעדר כריות אוויר ברכב, דבר אשר מגן על חיי הנהג והנוסעים יכולה להעלות את פרמיית הביטוח, כיוון שהסיכון לפגיעה ותביעה גבוה יותר. כל גורם שעלול להוות סכנה עבור הנהג, הנוסעים וחברת הביטוח יוגבל על ידי מחיר מסוים בפרמיית הביטוח.

כיצד נקבע המחיר עבור ביטוח חובה לרכב?

ניתן להגיע לחברת הביטוח ולעשות הערכה מקיפה של גיל הנהג, סוג הרכב, נפח מנוע, עבירות קודמות, תביעות, בעיות ברכב ולקבל הצעת מחיר. לאלו המעוניינים לדעת את הסכום לפני הגעתם לחברת הביטוח, ניתן לעשות זאת על ידי מחשבונים באינטרנט, אשר עושים חישוב של כל הפרמטרים, כמובן שהצעה זו יכולה להשתנות מחברה לחברה.

ניתן לראות כי הקריטריונים לקביעת הפרמייה בפוליסת ביטוח חובה לרכב היא הערכת סיכונים של הנהג ורכבו. ככל שהנהג ותיק, מנוסה, ללא עבירות קודמות ותאונות, כך פרמיית הביטוח תהיה נמוכה יותר ולהיפך. לא כל החברות בודקות את כל הקריטריונים, אך אלו המקובלים ביותר.

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)
Did you like this? Share it: