הגורמים המשפיעים על גובה הפרמיה בביטוח לרכב

הגורמים המשפיעים על גובה הפרמיה בביטוח לרכב

כל אדם המחזיק בכלי רכב ממונע חייב לעשות ביטוח חובה, בעוד ביטוח מקיף וביטוח צד ג' נחשבים "ביטוחי רשות". ביטוח חובה מכסה פגיעות גוף במקרה של תאונה וגרימת נזק. לעומתו, ביטוח מקיף נועד להשלים את ביטוח החובה ולכן מכסה נזקים חיצוניים כגון הצפות, שטפונות, שריפות, גניבות וכדומה. ביטוח צד ג' נועד על מנת לכסות את המבוטח מפני גרימת נזק לרכוש של אחרים.

מאפיינים אלו של סוגי הביטוחים אינם עונים על השאלה כיצד נקבע מחיר הפוליסה, ולכן כדאי להתייחס אל מספר פרמטרים ואל ההבדלים בין הביטוחים עצמם.

פרמטרים במחירו של ביטוח חובה

בביטוח חובה יש פרמטרים קבועים בין כל חברות הביטוח ללא יוצא מן הכלל. פרמטרים אלו מוגדרים ומונחים על ידי משרד האוצר, אשר מפרסם מחשבון ביטוח במטרה לעזור לנהגים. המרכיב העיקרי בפרמיה עבור ביטוח חובה הוא פרטי הרכב: סוג הרכב וסוג הבעלות. מרכיב חשוב נוסף הוא מין הנהג וגיל הנהג המבוטח הצעיר ביותר.

גובה הפרמיה עבור ביטוח נהגים קבועים נשען על מספר תאונות קודמות ומספר הרשעות שהביאו לשלילת רישיון. לבסוף בוחנת חברת הרכב את עלותו של ביטוח החובה על פי פרמטרים הקשורים אל מאפייני הרכב, כגון סוג דלק, נפח מנוע, הימצאותן של מערכת למניעת נעילת גלגלים ומערכת לבקרת יציבות, מספר כריות אוויר ברכב ושימוש ברכב.


למידע נוסף על הגורמים המשפיעים וסוגי הפוליסות

קריטריון הנהג והרכב בביטוח מקיף

הפרמטרים המשפיעים על גובה הפרמיה בביטוח מקיף גמישים יותר ואפשר לחלק אותם לשני סוגים: נהג ורכב. בכל הנוגע אל קריטריון הנהג, חברות הביטוח משתמשות בפרטים סטטיסטיים על מנת לבדוק מה גובה הסיכון שהן נוטלות. מאפייני הנהג הם חלק בלתי נפרד וחיוני מהתחשיב. יש הבדל משמעותי בין נהג ותיק, נהג חדש ונהג צעיר, כאשר מחירי הפוליסה עולים בקורלציה עם רמת הסיכוי לתאונות.

בקריטריון הרכב משתמשת חברת הביטוח בפרמטרים של שנת ייצור, דגם, נפח מנוע וכיוצא בזה. חברת הביטוח מודעת לכך שרכבים ספורטיביים עם נפח מנוע גדול, לדוגמא, מעלים את רמת הסיכוי לתאונות דרכים. יש רכבים עם פוטנציאל גבוה יותר להינזק ורכבים בהם עלות הכיסוי והטיפול גבוהה מאוד.

איך ניתן להוזיל את עלות הביטוח?

נהגים יכולים להוזיל את עלותו של ביטוח המקיף במספר דרכים. ראשית, יש לבצע השוואה בין חברות הביטוח ולברר האם חברה מסוימת מעניקה הטבות עבור נהגים עם מאפיינים ספציפיים. שנית, כדאי לבדוק את גובה דמי ההשתתפות העצמית אשר עליהם ניתן להתמקח. במקרים מסוימים עדיף להעלות את סכום הפרמיה, או לפנות למוסך הסדר, לאחר שתובעים ומפעילים את הפוליסה. לבסוף, יש להקדיש זמן ומחשבה לחתימה על החוזה מול חברת הביטוח. בדקו את התנאים לתשלום, את הפריסה ואת האפשרות לקבל הנחה בפוליסה כפולה למקיף וחובה.

VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.16_1159]
Rating: 0 (from 0 votes)
הגורמים המשפיעים על גובה הפרמיה בביטוח לרכב, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Did you like this? Share it: